На кожному підприємстві завжди пишаються династіями, які успішно трудяться на виробництві та є прикладом для інших. Адже кожна така трудова династія сприяє розвитку і стабільності колективу. Тому на КП «Харківводоканал» керівники намагаються зберегти спадкоємність поколінь, підвищити престиж професії. Одним із представників такої трудової династії є Тетяна Хорошилова, яка працює тут уже майже 30 років.
«Засновником нашої трудової династії був мій дідусь - Петро Іванович, який віддав підприємству понад 20 років. Цю естафету, так би мовити, підхопила моя мама - Валентина Петрівна. На підприємство, що займається водовідведенням в Харкові, вона прийшла в 1956 році і пропрацювала 50 років. Тут вона користувалася заслуженим авторитетом і повагою в трудовому колективі. Мама розповідала про роботу, своїх друзів, іноді брала мене з собою. Це в кінцевому підсумку і зіграло свою роль в тому, що в майбутньому і я продовжила славні сімейні традиції», - розповідає Тетяна Хорошилова.
- Тетяно Павлівно, скажіть, а в якому році Ви прийшли працювати на КП «Харківводоканал»?
- Історія така. Після закінчення середньої школи я вступила на вечірнє відділення Харківського інженерно-будівельного інституту на факультет «Теплогазопостачання і вентиляція». Одночасно працювала тут лаборантом на кафедрі військової підготовки. А ось у 1992 році влаштувалася змінним інженером на Безлюдівські очисні споруди, де і працюю досі. Досить швидко за підтримки досвідчених фахівців освоїла всі тонкощі професії і влилася в цей дружний колектив. Знаєте, всі мої очікування незабаром виправдалися, і у мене ніколи не виникало думки змінити місце роботи.
- Скажіть, за минулі майже 30 років Вашої роботи багато змінилося в трудовому колективі?
- Життя, звичайно ж, не стоїть на місці, хтось пішов на заслужений відпочинок, а хтось прийшов на їх місце. Але одне завжди залишається незмінним - наш дружний і працьовитий колектив. Зараз разом із колегами Оленою Кубрак, Оленою Козуб, Валентиною Цемою і Вікторією Тихоненко на належному рівні виконуємо свої службові обов'язки. Це - чіткий контроль над здійсненням технологічних процесів на очисних спорудах водовідведення, своєчасним проведенням профілактики і, в разі необхідності, ремонту обладнання. Словом, все робимо для того, щоб підприємство працювало ритмічно і без збоїв. Велика заслуга в цьому і нашого досвідченого керівника Олексія Паніна, який націлює колектив на успішний результат.
- Тетяно Павлівно, напевно, Ви також завжди готові підтримати молодих фахівців, так би мовити, і словом, і ділом?
- Безумовно. У такі моменти завжди згадую той час, коли тільки переступила поріг підприємства. І буквально з перших днів мені за необхідності допомагали досвідчені наставники - ділилися своїм багатим досвідом, радили, як діяти в тій чи іншій виробничій ситуації. Так і я завжди намагаюся підтримати всіх, хто звертається за допомогою. А по-іншому і бути не може.
- До речі, а як із послідовниками сімейної трудової династії?
- І з цим все в порядку. Свого часу тут трудився мій брат Євген, а зараз працює донька Ольга. Ну, а як буде далі, не будемо загадувати.
- Тетяно Павлівно, в шкільні роки Ви любили малювати. А як зараз у Вас справи з живописом?
- Дійсно, тоді дуже захоплювалася малюванням і у мене непогано виходило. Мені здається, що і моя внучка - школярка Віра робить успіхи на цьому терені.
Крім цього, Віра бере активну участь у різних творчих конкурсах, любить сімейні відвідування театрів, виставок, словом всього того, що приносить радість і натхнення.
Інтерв'ю провів Ігор Тесло