Заслуженим авторитетом і повагою в Харкові користується начальник відділу науки та інновацій КП «Харківводоканал», доцент Микола Горох. Його наукові розробки в сфері комунального господарства міста не мають аналогів і відрізняються передовими та раціоналізаторськими підходами до вирішення того чи іншого важливого питання. Звичайно ж, трудова і наукова діяльність Миколи Гороха не залишається непоміченою, і черговим яскравим підтвердженням вшанування таланту та заслуг стало присвоєння йому високого звання «Почесний професор Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова».
«Вручення ректором університету Володимиром Бабаєвим почесного звання націлює мене на подальшу плідну наукову роботу в сфері водопостачання та водовідведення міста. За останні десятиліття зроблено чимало - написано понад 150 наукових статей, з них 62 публікації, які регламентуються Вищою атестаційною комісією України. Також вийшли друком 19 навчальних та навчально-методичних посібників, з них - 11 підручників і, в тому числі, 2 монографії, проведено 26 науково-практичних і науково-дослідних робіт. Але, як то кажуть, на досягнутому не варто зупинятися, а головне, є величезне бажання рухати науку вперед», - розповідає Микола Горох.
- Миколо Прохоровичу, Ви впродовж багатьох років приділяєте пильну увагу підготовці молодих фахівців. Чи продовжуєте займатися цією важливою справою?
- Зараз в цьому плані тісно співпрацюю з трьома вузами - Харківським національним університетом міського господарства імені О.М. Бекетова, Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна та Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом. Практикую дипломне проектування, проведення виробничих технологічних практик і є керівником дипломних проектів. А взагалі співпрацю за сумісництвом із цими вузами почав ще в 2000 році, коли читав свої авторські лекції студентам. Найбільша подяка для мене - це уважні та допитливі юнаки та дівчата, які з непідробним інтересом їх слухають.
Слід зазначити і те, що з моєю участю і при всебічній підтримці генерального директора КП «Харківводоканал» Віталія Панова успішно триває реалізація спільного проекту з Харківським національним університетом міського господарства імені О.М. Бекетова з отримання співробітниками підприємства другої вищої освіти за заочно-дистанційною формою навчання. Наші студенти мають можливість навчатися за унікальною програмою, яка розроблена спільно з вченими цього університету, і в майбутньому вони докладуть всі отримані знання та вміння для подальшого розвитку підприємства. Для цього їм створені всі необхідні умови.
- Напевно, і на підприємстві робиться все можливе для впровадження передових наукових розробок?
- Безумовно. Тут в першу чергу пригадується зустріч з Віталієм Пановим, яка відбулася незабаром після призначення його на посаду генерального директора КП «Харківводоканал». Під час неї я детально виклав суть наукових розробок, наявних на той день, їх ефективність і перспективи застосування для підприємства. Віталій Володимирович уважно вислухав і сказав: «Нарешті». Ось після цієї зустрічі науковий рух на підприємстві отримав, скажімо так, друге дихання. Розроблялися технічні умови для виробів з полімерних композицій, яким немає аналогів ні в Україні, ні в Європі за своїми характеристиками. Крім цього, працювали по створенню нових виробів і деталей, тим більше що свого часу разом із однодумцями створили унікальний хімічний склад виробу, в основі якого використовуються вторинні полімерні композиційні матеріали (ВПКМ) з модифікуючим наповнювачем.
- Миколо Прохоровичу, якщо підбити, скажімо так, проміжний підсумок вашої наукової та практичної діяльності в сфері комунального господарства, чого вдалося досягти і над чим зараз працюєте?
- Почнемо з того, що на сьогоднішній день виготовлено та встановлено близько 6000 комплектів люків оглядових колодязів різних модифікацій в основному в Харкові, а також у Дніпрі та Полтаві. До речі, перша партія цих виробів з полімерних композицій була випущена ще в 2008 році. Люки оглядових колодязів успішно пройшли необхідні випробування, запатентовані і є дійсно кращими не тільки на Україні, але і за кордоном. Якщо за наявними стандартами якості термін придатності люків становить три роки, то переконаний, що наші вироби прослужать далеко не один десяток років. Тому до наших розробок виявляють підвищений інтерес не тільки з різних куточків України, а й з Італії, Польщі та Росії.
- Напевно, виробництвом люків оглядових колодязів справа не обмежується?
- Безумовно ні. Зараз нами ведеться активна робота зі створення дослідних зразків оглядових колодязів із полімерних композицій, які також перевершують за своїми технічними характеристиками нині існуючі. Ведуться інтенсивні роботи з виготовлення як деталей, так і самих водорозбірних колонок. Цей науковий винахід нами також запатентовано. А ще налагоджуємо випуск решіток дощоприймача, дефлекторів резервуарів чистої води, секторальних тюбінгів для відновлення колекторів діаметром до 2000 мм. Повторюся, всі ці вироби будуть виготовлятися з вторинних полімерних композиційних матеріалів. Це наше ноу-хау, перевірене роками.
- Миколо Прохоровичу, а де був зроблений перший запис у Вашій трудовій книжці?
- Перший запис у моїй трудовій книжці зробили в Шосткинському хіміко-технологічному технікумі. Було це восени 1956 року, і спеціальність називалася слюсар-наладчик 2-го розряду. Ось у ці дні і виповнилося 65 років моєї трудової діяльності. Свого часу довелося попрацювати на різних відповідальних керівних посадах, але мій науковий потенціал розкрився саме на КП «Харківводоканал», де працюю з 1997 року.
- Миколо Прохоровичу, нещодавно відзначався День знань. Як зустріли це свято?
- Це свято зустрічаю за багаторічною традицією. Коли виходить, то приїжджаю в рідну школу в селі Криски Чернігівської області. Зустрічаюся з школярами, бажаю їм старанно навчатися та бажаю досягти успіхів у всіх справах. Якщо в силу певних обставин не вдається відлучитися з міста, то передаю вітання та побажання дітям через вчителів по телефону. І, звичайно ж, ні в якому разі не обходиться без подарунків і стипендій кращим юним даруванням. А ще в цей день провів у школу свого вірного друга - другокласника правнука Гліба. Словом, святкових клопотів вистачає!
Интерв’ю провів Ігор Тесло