1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Микола Горох: головне - завжди вдосконалювати свої знання

Микола Горох На початку лютого цього року в Харківському національному університеті міського господарства ім. О.М. Бекетова вручили дипломи про другу вищу освіту співробітникам КП «Харківводоканал». У своїх дипломних проектах 26 фахівців підприємства висвітили перспективні інноваційні підходи та рішення в сферах водопостачання та водовідведення.

Під час наукової конференції Одним із ініціаторів створення унікальної програми підготовки висококваліфікованих фахівців став начальник відділу науки та інновацій КП «Харківводоканал», доцент Микола Горох. Він справедливо вважає, що в нинішніх умовах підприємству потрібні фахівці, які здатні вирішувати складні завдання подальшого стратегічного розвитку підприємства і впровадження інноваційних технологій в сферах водопостачання та водовідведення. Тому нинішні випускники і покликані успішно втілити в життя намічені плани.

Оперативна нарада «Біля витоків цієї ініціативи свого часу стояв колишній заступник генерального директора - директор Департаменту зі стратегічного розвитку, науки та інвестицій підприємства Іван Васильович Корінько. Її цілком підтримав генеральний директор КП «Харківводоканал» Віталій Панов. Але першим випуском наша тісна співпраця з Харківським національним університетом міського господарства ім. О.М. Бекетова ні в якому разі не завершується. Уже сформована наступна навчальна група», - розповідає Микола Горох.

- Миколо Прохоровичу, ви є, якщо можна так сказати, одним з наукових фундаторів підприємства. А з чого все почалося?

- Все почалося в далекому дитинстві, коли в селі Криски Чернігівської області я навчався в місцевій школі. Уже тоді з великим ентузіазмом і завзяттям вивчав шкільні дисципліни. Виходило непогано, і школу закінчив на «відмінно». Наступним навчальним закладом став Шосткинський хіміко-технологічний технікум. І, природно, вінцем моїх зусиль і навчання став диплом інженера-механіка Харківського політехнічного інституту. Головне, що я зрозумів в цьому процесі, необхідно постійно поглиблювати знання і вміти ефективно їх використовувати.

- Скажіть, а де був зроблений перший запис у вашій трудовій книжці?

На будівельно-монтажному майданчику «Дослідно-експериментального виробництва з переробки полімерних відходів потужністю 1500 тонн/рік» - Життєві обставини склалися так, що свою трудову діяльність я почав в 1960 році слюсарем-наладчиком харківського заводу «Харпластмас». Мабуть, зі своїми обов'язками справлявся добре, тому пішов на підвищення - спочатку мене призначили конструктором технічного відділу, а пізніше - механіком цеху цього заводу. Потім майже три роки служив в армії, а після демобілізації повернувся до Харкова. Обіймав відповідальні посади на різних підприємствах - працював заступником головного механіка заводу «Харпластмас», головним механіком і заступником головного інженера заводу «Гідропривід», директором заводу «Хімпобутвиробів».

- Миколо Прохоровичу, в 1997 році ви перейшли працювати начальником цеху комплексної утилізації осаду стічних вод, промислових і побутових відходів КБО «Безлюдівський». Хто був ініціатором, так би мовити, вашого переходу?

Микола Горох - Головну роль в цьому зіграв на той момент керівник КП КХ «Харківкомуночиствод» Іван Васильович Корінько. Він, буквально, заразив мене передовими ідеями і технологіями в різних напрямках, які були дуже актуальні. Зокрема, дуже гостро стояла проблема в Харкові з полімерними відходами. Вони накопичувалися у величезній кількості, і з цим треба було якомога швидше щось вирішувати. Тоді на рівні керівництва міста було прийнято рішення про будівництво «Дослідно - експериментального виробництва з переробки полімерних відходів потужністю 1500 тонн на рік». Безпосередню участь у реалізації цього проекту взяв і я. І ось у квітні 2001 року Державна комісія прийняла в експлуатацію цей, безумовно, найважливіший об'єкт. Після того, як ця проблема була вирішена, у мене з однодумцями з'явилася ще одна перспективна ідея. Суть її полягала в тому, щоб з цих полімерних відходів виробляти новаторську продукцію для потреб комунального господарства міста. Вибір припав на розробку сучасної і навіть у чомусь революційної технології виготовлення кришок люків і решіток дощоприймальних систем водовідведення міста із вторинних полімерних відходів.

- А чому ваш вибір припав саме на ці вироби?

Заняття проводить М.П.Горох - На те були свої причини. По-перше, існуючі чавунні кришки люків і ґрат дощоприймальних систем уже давно стали легкою здобиччю крадіїв металу. Внаслідок цих крадіжок травмуються люди, відбуваються дорожні аварії і забруднюється навколишнє середовище. По-друге, вартість виготовленої продукції з полімерних композицій майже в два рази дешевше, на відміну від вітчизняних аналогів, зроблених з чавуну. До того ж, наші кришки абсолютно не користуються попитом у любителів металобрухту. При цьому найголовнішим завданням розробників було те, що за технічними характеристиками полімерні вироби повинні були перевершувати існуючі. І, як то кажуть, шляхом багатьох випробувань, а іноді і помилок, ми домоглися задуманого. З гордістю можу сказати, що наші вироби є кращими, і аналогів їм не існує, що підтверджено відповідними патентами. Авторський колектив створив унікальний хімічний склад виробу, який здатний витримати навантаження в 40 тонн і більше. При цьому, як показали багаторічні випробування, кришка і корпус після суворої зими і протягом спекотного літа повністю зберегли свої властивості і не деформувалися.

- Миколо Прохоровичу, а якщо перейти до деяких кількісних показників?

- І тут у нас є певні успіхи. Зокрема, за період з 2011 по 2018 року виготовлено та встановлено близько 5000 комплектів люків оглядових колодязів в основному в Харкові, а також у Полтаві і Дніпрі. Понад 1800 комплектів люків оглядових колодязів з армованих вторинних полімерних композиційних матеріалів (ВПКМ) встановлено в Харкові. Ніяких претензій і рекламацій на них не надходило. Зараз керівництвом КП «Харківводоканал» розглядається питання про освоєння промислового виробництва великогабаритної продукції з ВПКМ для потреб комунального господарства міста Харкова. А це не тільки випуск люків оглядових колодязів різних модифікацій, а й решіток дощоприймача зливостічних колодязів, оглядових колодязів та водорозбірних колонок. До речі, нашими виробами цікавляться і за кордоном.

- Скажіть, а як йдуть справи з конкуренцією в цьому напрямку?

- Дійсно, підприємства не тільки в Україні, а й за кордоном займаються виробництвом полімерних виробів. У західних країнах вони виготовляються з первинної сировини полімерів і це досить дороге задоволення. Ми ж, повторюся, пішли шляхом використання вторинної сировини, яке перероблено з полімерних відходів за прогресивною технологією. Скажу так: конкуренції ми не боїмося.

- Безсумнівно, ви зробили великий внесок в науку, маєте державні нагороди та заохочення. Напевно, продовжуєте займатися і науково-викладацькою діяльністю?

Оперативна нарада - Безумовно. Адже завжди треба і самому вдосконалювати свої знання та навички, і в міру можливості передавати свій досвід майбутнім виробничникам і вченим. Зокрема, я є автором понад 140 наукових публікацій, в тому числі 15 навчальних та навчально-методичних посібників, і наукових досліджень в області широкого використання полімерних відходів для виробництва надміцних виробів в житлово-комунальному господарстві. Багато вже зроблено, але багато ще належить зробити в майбутньому. Також продовжую і викладацьку діяльність, якою займаюся не одне десятиліття. І тут найкращою нагородою для мене є успіхи студентів, їх творчий пошук і неординарне мислення у реалізації тих чи інших проектів.

- Миколо Прохоровичу, скажіть, а ви не втрачаєте зв'язок із малою батьківщиною?

- Звичайно ж ні. Уже багато років у міру сил і можливостей підтримую дітей із рідної школи. Вірю, що вони обов'язково стануть справжніми людьми і творцями, досягнуть ще більших успіхів, ніж домігся я. Адже недарма говорять, що учні обов'язково повинні досягти більшого, ніж їх наставники.

Інтерв'ю провів Ігор Тесло

Вгору