1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Микола Одриковський: своє життя пов'язав із наукою

Микола Одриковський Микола Одриковський народився під час війни в 1942 році в місті Слов'янську, що на Донбасі. Дитинство хлопчика, як і його однолітків, не було райдужним і веселим. Але після перемоги над фашизмом життя поступово налагоджувалося в місті. Микола пішов вчитися в школу і захопився грою в шахи. Його улюбленим предметом стала математика, якій він і вирішив присвятити в майбутньому свою долю. Навчався старанно і нерідко його ставили в приклад однокласникам. Поступово прийшли перші успіхи і в інтелектуальному виді спорту. У старших класах він взяв участь в представницьких турнірах і домігся права спробувати свої сили в першості України, яке відбулося у Вінниці. Виступив Микола успішно і йому було присвоєно високе звання - кандидат в майстри спорту з шахів.    

Студентські роки Після закінчення школи він вступив до Слов'янського педагогічного інституту. Але через рік вирішив перевестися в Харківський авіаційний інститут. Причиною стало те, що в рідному місті рівень викладання його улюбленого предмета був на порядок нижче, ніж в столиці Слобожанщини.

- Студентські роки пролетіли досить швидко і цікаво, - розповідає Микола Одриковський. - Під час навчання також серйозно цікавився науковими розробками в галузі кібернетики, а саме створенням автоматизованих систем управління виробництвом. Це була нова, дуже перспективна і цікава наука. І саме з нею вирішив пов'язати свою подальшу долю, тим більше, що зустрів багато однодумців і ентузіастів цієї справи.

- Миколо Йосиповичу, знаючи Вашу цілеспрямованість, напевно, і тут досягли успіхів?

Микола Одриковський - Ніколи не любив хвалитися, але є певні наукові досягнення. Брав участь в розробці і монтажі автоматизованих систем управління в різних галузях промисловості. Зокрема, разом із колегами розробляв концепцію створення безперервної підготовки технологічних програм для програмно - керуючих автоматів. Таким чином, було вирішено важливе завдання серійного виробництва систем автоматизованої підготовки технологічних програм на основі апаратних компіляторів з мов високого рівня. На цю тему написав понад 10 наукових праць і отримав кілька авторських свідоцтв на винаходи.

В колективі Всього ж в процесі трудової і наукової діяльності, крім численних проектних, вишукувальних і впроваджених робіт, підготував і опублікував 23 наукових праці, з якими свого часу виступав на республіканських і всесоюзних семінарах і симпозіумах. Підготував і отримав три авторських свідоцтва на винаходи в області обчислювальної техніки і розробці спеціалізованих пристроїв. Так що вніс і свій скромний внесок у розвиток науки.

- До приходу на КП «Харківводоканал» Ви працювали на виробничих підприємствах і в науково-дослідних інститутах. Стався у пригоді вже наявний досвід і з чим був пов'язаний перехід?

В колективі - Безумовно. Спочатку розповім невелику передісторію. Свого часу я працював старшим науковим співробітником у Всесоюзному науково-дослідному інституті з охорони вод. Ось там я досконально і ознайомився з головними принципами водопостачання, водовідведення та очистки води. Крім цього, брав участь в розробці і впровадженні автоматизованих систем управління водоохоронними комплексами на річках Сіверський Донець, Дніпро, Сирдар'я та інших. Так що, коли в 1992 році переступив поріг КП «Харківводоканал», то для мене особливих секретів у діяльності підприємства не було. Що ж стосується переходу на нове місце роботи, то мене запросило керівництво підприємства. А ще хотілося спробувати себе в новій справі, яка здалася мені дуже корисною і перспективною.

- І в якому напрямку Ви почали працювати?

В колективі - Мене призначили головним спеціалістом проектно-конструкторського бюро автоматизованих систем управління водопостачання. Згодом очолив лабораторію топографо-геодезичних вишукувань та кадастру. Разом із колегами створювали інструментальні геодезичні системи збору повної інформації про стан об'єктів водопостачання, а також розробляли цифрові та електронні карти дислокації водопровідних об'єктів. Простіше кажучи, завдяки цій системі можна в будь-який час за лічені хвилини детально ознайомитися з роботою тієї чи іншої водопровідної насосної станції. А це і скільки працює насосів, з яким тиском перекачується вода і в якому обсязі її слід подавати споживачам. Все це призводить до більш ефективної роботи обладнання і суттєвої економії електроенергії. Цей цінний досвід всього колективу розробників був впроваджений у багатьох містах країни. Також багато роботи було зроблено і в напрямку систематизації та наповнення геодезичної карти міста. Отримали ліцензію на геодезичні і кадастрові роботи і на цій основі детально внесли на неї докладну інформацію про об'єкти водопостачання.

- Миколо Йосиповичу, а чим зараз займаєтеся?

В колективі - Зараз займаємося ще однією відповідальною справою, а саме оформляємо документацію землекористування об'єктів КП «Харківводоканал». Роботи, як то кажуть, вистачає з головою, але докладаємо всіх зусиль для того, щоб прискорити оформлення земельних ділянок.

- І багато таких об'єктів на підприємстві?

- Досить багато, адже сюди входять і насосні станції, і адміністративні будівлі, і свердловини і багато інших спеціальних об'єктів. Робота відповідальна і кропітка.

- При всій зайнятості на роботі залишається час на улюблену гру?

- Звичайно, намагаюся викроїти час для того, щоб пограти в шахи. Крім того, беру участь і в різних турнірах. Завжди цікаво зіграти з сильними суперниками, у яких є чому повчитися.

- А шахові партії з ким запам'яталися Вам в першу чергу?

На змаганнях - Їх було багато в моєму житті, але деякі не забуваються. Коли я ще тільки освоював секрети цієї захоплюючої гри, то випала нагода зіграти в шахи в сеансі одночасної гри з чемпіоном світу Михайлом Талем. Якраз та гра і стала тим стимулом, який змушував мене в подальшому рухатися до спортивних вершин. Через багато років зустрівся за шахівницею з харків'янкою Ганною Ушеніною. Це була досить цікава гра і мені вдалося впевнено відіграти цю турнірну партію. Так ось, незабаром Анна Ушеніна стала чемпіонкою світу і я був дуже радий її тріумфу.

- Миколо Йосиповичу, а передаєте секрети шахової майстерності?

- Звичайно ж завжди радий допомогти і підказати всім, хто захоплюється цією грою. До речі, а улюбленим моїм учнем є донька Яна. Між іншим, вона свого часу ставала і переможницею Харківської обласної спартакіади працівників житлово-комунального господарства. Коли вдається, то з задоволенням проводимо час за шахівницею. І дуже приємно, що у мене така здатна спортивна послідовниця.

Інтерв'ю провів Ігор Тесло

Вгору