Начальник лабораторії телевізійного контролю Комплексу «Харківводовідведення» КП «Харківводоканал» Петро Іванович Онацький - людина, яка брала безпосередню участь у впровадженні на підприємстві нової технології - лабораторії телевізійного контролю. Вона дозволила значно вдосконалити існуючі системи контролю стану каналізаційних колекторів. Лабораторія ТВ контролю стала справою всього його життя, в яку він вклав усі свої знання і багаторічний досвід для реалізації існуючих завдань, що стоять перед КП «Харківводоканал». Сьогодні він обіймає посаду начальника даної лабораторії і анітрохи не шкодує, що свого часу прийшов працювати саме на це підприємство.
- Народився я в Новій Водолазі, після закінчення школи вступив до Харківського вищого військового командного училища, служив в Новосибірську, а потім в Харкові. Після звільнення в запас в 1997 році прийшов працювати в КП «Харківводоканал» інженером лабораторії телевізійного контролю. І навіть не підозрював, скільки корисного зможу зробити для людей, - розповідає Петро Іванович Онацький. - Справа в тому, що як раз в той час з міського бюджету виділили гроші УкрНІІпрогресс для створення пересувної лабораторії і комплектації її унікальним обладнанням для детального огляду колекторів великого діаметру і глибокого закладення.
- Петре Івановичу, розкажіть докладніше про обладнання та про завдання лабораторії.
- Головна функція лабораторії - огляд колекторів і трубопроводів. Високотехнологічне обладнання дає можливість в стислі терміни надати керівництву вичерпну інформацію про їх технічний стан і своєчасно запобігти аварійним ситуаціям, здатним призвести до негативних наслідків, як для харків'ян, так і для екології навколишнього середовища. На ділі це виглядає так: спеціальне обладнання поміщають в колектор або водопровід і проводять телезйомку об'єкта, яку записують на електронні носії. Отриману інформацію детально аналізуємо і надаємо її керівництву підприємства для відповідних рішень. Наша лабораторія в своєму роді унікальна, а тому ми допомагаємо аналізувати стан мереж водовідведення не тільки в Харкові, але і в інших великих містах країни. Сьогодні обладнання ще компактніше і сучасніше, воно дозволяє оглядати колектори та трубопроводи діаметром від 100 мм до 3000 мм. Чесно кажучи, за ці роки важко підрахувати загальну кількість аварій, яких вдалося уникнути завдяки роботі лабораторії телевізійного контролю.
- Петре Івановичу, а в чому специфіка Вашої роботи? Напевно, бувають і нічні зміни?
- Безумовно, досить часто доводиться виїжджати і вночі, як на огляд колекторів, так і трубопроводів. Каналізаційні комунікації вже грунтовно застаріли і потребують заміни. Нічний час як ніякий інший підходить для нашої роботи. Справа в тому, що в пізній час доби рівень стічних вод знижується, а це найоптимальніші умови для застосування обладнання. Підкреслю, що вдень не завжди це виходить.
- Цікаво, а як справляються з подібними питаннями ваші закордонні колеги?
- В зарубіжних країнах все зовсім по-іншому: і каналізаційна, і водопровідна інфраструктура там облаштовані інакше. Зокрема, немає абсолютно ніякої необхідності проводити огляди об'єктів вночі, так як поруч з основними колекторами, паралельно, прокладені запасні. Для того, щоб провести аналіз стану трубопроводу, просто перекладається потік стічних вод з одного колектора на інший.
- Петре Івановичу, але і в Україні поступово підприємства ЖКГ наближаються до європейських стандартів. Чи так це?
- Все вірно, особливо багато в нашому місті робиться для того, щоб харків'яни ніколи не відчували дискомфорту в побутових умовах. Щоб люди завжди були з водою, а також справно працювали каналізаційні мережі. Тому в міру сил і засобів проводиться санація водопровідного і каналізаційного господарства, а також впроваджуються нові розробки і передові рішення. Зокрема в нашому підрозділі вже найближчим часом плануємо застосовувати спеціальний тисячеметровий кабель, який набагато перевищує довжиною існуючі аналоги. Це дасть прекрасну можливість досліджувати колектора великої протяжності. Також в найближчих планах придбання нової зарубіжної лабораторії телевізійного контролю, оснащеній за останнім словом техніки. Так що перспективи у нас хороші.
- Зі сказаного зрозуміло, що робота у Вас завжди на першому місці. Але якщо випадає можливість відпочити, то як проводите час?
- Захоплень у мене вистачає. У вільний від роботи час подобається кататися на мотоциклі. Також люблю гуляти по лісу і збирати гриби, це хобі у мене з дитинства. Відпочиваючи на природі, особливо добре пофілософствувати про прожиті роки і будувати плани на майбутнє. Ще подобається рибалка з друзями. І тут для мене важливий не результат, а спілкування. До речі, завжди з собою ношу фотоапарат, щоб відобразити якісь яскраві життєві миті. А ось коли погодні умови не дозволяють реалізувати задумане, то із задоволенням читаю гумористичні книги, тоді на душі стає весело і безтурботно.
- Петре Івановичу, і ще одне питання: в цьому році підприємство відзначає своє 135-річчя. Що побажаєте колективу підприємства?
В першу чергу міцного здоров'я і мирного неба над головою. І побільше оптимізму, адже в наш непростий час завдяки йому здійснюються великі справи і успіхи.
Інтерв'ю провів Ігор Тесло