1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Хроніка історії водопостачання та водовідведення міста Харкова

Водопостачання

17 червня 1881 р. у м. Харкові введено в дію перший водопровід протяжністю 41,35 км (подача води - 10 л/доб. на чол.), побудований бельгійськими концесіонерами А.К. Рейсом і К.К. Діллем, який базувався на артезіанських верхньокрейдяних горизонтах, розташованих на глибині від 80 до 100 м. Якщо в рік пуску водопроводу в Харкові проживало 114698 чол., то вже через п'ять років ця цифра склала 171416 чол. Відповідно, була потреба в подальшому розвиткові водопостачання.

У 1889 р. була введена в експлуатацію по вулиці Конторській, 90 перша артезіанська свердловина з крейдяного водоносного горизонту (з Карпівських джерел). Вода з неї надходила на побудовані тут англійські повільні фільтри. Надалі розвиток артезіанського водопроводу тривав.

1 березня 1904 р. Міська дума викупила водопровід у концесіонерів за 1 млн 250 тис. рублів облігаціями 5% міської позики.

У 1912 р. починається буріння нових свердловин, прокладаються магістралі, будується друга насосна станція.

За 1913 р. до міста було подано 2145 тис. м³ води, це в середньому по 23 л на добу на одну людину.

У 1912-1913 рр. досліджується можливість використання для потреб міста води р. Сіверський Донець. Численні хімічні та бактеріологічні аналізи показали придатність води як питної, за умови відповідної фільтрації.

1917 р. Загальна подача води досягла 10 тис. м³/добу.

1919 р. в м. Харкові створено відділ комунального господарства, куди увійшов міський водопровід.

1923 р. За даними перепису 15% домоволодінь Харкова обладнані водопроводом, каналізацією - 8,7%.

У 1930 р. уряд прийняв рішення про будівництво комплексу водопровідних споруд з водозабором на річці Сіверський Донець (смт Кочеток).

1932 р. Почалося будівництво І блоку Кочетоцької водопровідної станції продуктивністю 50 тис. м³/добу (з р. Сіверський Донець, розташованої в 40 км від м. Харкова).

1936 р. Створена перша в Україні санітарна служба м. Харкова, яка здійснювала санітарний контроль гігієни води.

20 березня 1938 р. Введено перший Сіверсько-Донецький водопровід довжиною близько 40 км, по якому вода надходила до м. Харкова. До цього водопостачання Харкова здійснювалося лише з артезіанських свердловин.

Продовження

До 1940 р. було введено в експлуатацію ще 9 артезіанських свердловин із загальною подачею води 64 тис. м³/добу.

1941 р. Потужність Харківського водопроводу досягла 120 тис. м³/добу, загальна протяжність мереж - 379 км.

1941-1943 рр. Під час німецько-фашистської окупації повністю зруйновані всі насосні станції, споруди, багато свердловин, підірваний Сіверсько-Донецький водопровід, спалені споруди на вулиці Конторській, 90. Отже, відразу ж після звільнення Харкова від фашистів на порядок денний постало найголовніше для життя міста питання - відновлення водопостачання.

1945 р. Завдяки людям, які працювали вдень і вночі, був відновлений Сіверсько-Донецький водопровід, його потужність досягла 80 тис. м³/добу.

У 1951 р. завершено відновлення артезіанського водопроводу. З цього року починається інтенсивний розвиток Харківського водопроводу: будуються і вводяться в експлуатацію нові насосні станції, прокладаються водопровідні мережі.

1955-1957 рр. Проведено реконструкцію І блоку Кочетоцької водопровідної станції (Сіверсько-Донецький водопровід), продуктивність доведена до 150 тис. м³/добу.

З 1958 по 1972 рр. побудовано II блок Кочетоцької водопровідної станції загальною продуктивністю 400 тис. м³/добу., 3-я і 4-я нитки водоводів Кочеток-Харків.

У 1964 р. введено в експлуатацію Печенізьке водосховище об'ємом 383 млн м³. Для економії питної води побудована система технічного водопостачання промисловості міста. Цим вирішене питання обводнення річок Лопань, Харків, Уди, регулювання водних ресурсів басейну р. Сіверський Донець.

Проводяться роботи з реконструкції насосних станцій перекачування, вводяться в експлуатацію нові водопровідні мережі. Однак пуск споруд не забезпечує цілодобове водопостачання міста. До 1972 року місто на жорсткому графіку подачі води: вранці і ввечері по 1,5-2 години.

1 березня 1965 р. Харківський Водотрест перейменований у Виробниче управління водопровідного господарства м. Харкова (ВУВГ м. Харкова).

У 1972 р. вперше в Україні в м. Харкові почали буріння свердловин на глибину 800 м. Введена в експлуатацію Роганська насосна станція потужністю 750 тис. м³/добу.

1973 р. Спільними зусиллями фахівців ВУВГ м. Харкова, УДПІ «Важпромавтоматика» і СКБ САУ розпочато роботи зі створення АСУ.

1976 р. На Харківському водопроводі вперше в СРСР створені АСУ технологічними процесами і розподілу води і АС організаційно-економічного управління, внаслідок чого витрата електроенергії на транспортування води скоротилася більш ніж на 10 млн КВт/рік; кількість аварій на водопровідних мережах зменшена в 1,5 рази.

До кінця року протяжність мереж і водоводів зросла в 4,5 рази, порівняно з довоєнним часом, і склала 1386,4 км. Подача води місту становить 718,1 тис. м³/добу., що в 6 разів більше, ніж до війни.

1977 р. Введено в експлуатацію комплекс водопровідних і водозабірних споруд ІІІ блоку Кочетоцької водопровідної станції (зараз КВ «Донець») продуктивністю 200 тис. м³/добу, загальна проектна продуктивність якої склала 750 тис. м³/добу.

Управління «Харківводопровод» на ВДНГ СРСР нагороджено золотими, срібними та бронзовими медалями за розробку, будівництво і введення в експлуатацію та освоєння першої в СРСР АСУ ТП міського водопостачання.

1979 р. Колективу творців АСУ ТП присуджена державна премія УРСР.

30 січня 1980 р. ВУВГ міста Харкова ліквідовано і створено Виробниче об'єднання по комунальному та промисловому водопостачанню м. Харкова «Харківкомунпромвод» (ВО «Харківкомунпромвод»).

10 липня 1981 р. До 100-річчя Харківського водопроводу Виробниче об'єднання комунально-промислового водопостачання «Харківкомунпромвод» нагороджено Почесною грамота Президії Верховної Ради УРСР.

30 липня 1981 р. До 100-річчя Харківського водопроводу у м. Харкові відкрито перший в СРСР Музей Води.

5 березня 1982 р. ВО «Харківкомунпромвод» перейменовано в Харківське територіальне виробниче об'єднання «Харківкомунпромвод» (ТВО «Харківкомунпромвод»).

20 серпня 1982 р. Співробітниками Кочетоцької водопровідної станції створено Музей Води в сел. Кочеток.

4 березня 1984 р. Введено в дію перший пусковий комплекс I черги магістрального водоводу і споруд кондиціонування води, продуктивністю 375 тис. м³/добу., з каналу «Дніпро-Донбас» для м. Харкова, Лозової, Первомайська. Харків став отримувати воду цілодобово.

червень 1984 р. Аварія на каналізаційних спорудах м. Бєлгорода (Росія). Скидання стоків в р. Сів. Донець без очищення. Загроза водопостачанню м. Харкова була відвернена завдяки зусиллям колективу ТВО «Харківкомунпромвод».

1985 р. Вперше в Україні на насосний агрегат потужністю 5 мВт ВУВГ «Дніпро» встановлено і запроваджено в експлуатацію фахівцями Харківського водопроводу і заводу ХЕМЗ перетворювач частоти обертання валу насосних агрегатів (ПЧВН). Економічний ефект - 339 тис. рублів.

1986 р. Аварія на ЧАЕС. У роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС взяли участь 43 співробітника ТВО «Харківкомунпромвод». За розпорядженням Уряду УРСР керівником і координатором робіт зі створення системи дезактивації води був призначений генеральний директор ТВО «Харківкомунпромвод» В.А. Петросов.

1986 р. Співробітники ТВО «Харківкомунпромвод» взяли участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

1987 р. Музею Води в сел. Кочеток присвоєно звання народного.

1972-1995 рр. Побудовано виробничі будівлі. Так, по вул. Конторська, 90: будівля Центральної диспетчерської, цех автотранспорту, адміністративний корпус, суспільно-культурний центр ОКЦ, водомірний корпус; служба мережі на вул. Миру, 1 (зараз Фрунзенський та Індустріальний р-н); служба мережі на вул. В. Гончарівська, 28, служба мережі на вул. Світлій, 11 (Московський р-н), служба мережі на вул. Хуторянській, 28 (Комінтернівська ділянка), служба мережі на пр. Гагаріна, 172-б. Введено в експлуатацію спеціальний корпус, їдальня і обслуговуючий комплекс у дитячому оздоровчому таборі «Факел». Виконано реконструкцію бази відпочинку «Аква». Побудовані житлові будинки для працівників водопроводу.

1995 р. Колектив ТВО «Харківкомунпромвод» взяв активну участь у ліквідації наслідків аварії на Головній насосній станції Диканівських очисних споруд м. Харкова, щоб забезпечити місто водою, запобігти епідеміям. Був створений хіміко-бактеріологічний захист річок Харків, Лопань, організована подача і підвіз питної води.

1996 р. На очисних спорудах Комплексів водопідготовки «Дніпро» і «Донець» в період весняного паводку застосовані флокулянти, що значно поліпшило якість очищення води, зменшило споживання коагулянту до 50%.

У 1995-1999 рр. проводяться роботи по створенню інтегрованого програмно-технічного комплексу «Міські мережі комунального господарства» («Геомережа»), картографічного редактора, що дозволяє створювати різні електронні карти з керованими багатошаровими інженерними мережами. Особливе значення геоінформаційні системи (ГІС) отримали в оперативному управлінні виробництвом підприємства. Це ГІС-завдання «Аварія», «Технологія», «Якість води» та ін. Роботи по ГІС-технологіям із використанням картографічного редактора «Геомережа» отримали схвалення з боку ГІС-асоціації країн СНД.

1 січня 2000 р. Загальна протяжність водопровідних мереж - 2 432,5 км. Подача води - 834 тис. м³/добу. В системі водопостачання експлуатуються 27 резервуарів чистої води і працюють 98 насосних станцій різної потужності.

26 січня 2000 р. Рішенням колегії Держбуду України ТВО «Харківкомунпромвод» визнано базовим підприємством для розробок і впровадження пілотних проектів та інвестиційних програм модернізації та реконструкції системи водопостачання.

20 грудня 2000 р. Постановою Кабінету Міністрів №1844 «Про підвищення надійності функціонування і ефективності систем водопостачання м. Харкова та інших населених пунктів Харківської області» ТВО «Харківкомунпромвод» визначено як базове підприємство для відпрацювання методів структурної перебудови і впровадження наукових розробок, пілотних проектів, інвестиційних програм і нових технологій підж час проведення реконструкції та забезпеченні експлуатації систем водопостачання. Затверджено з подальшим фінансуванням комплекс заходів щодо підвищення надійності, ефективності та безпеки систем водопостачання м. Харкова та інших населених пунктів Харківської області на 2000-2010 рр.

23 червня 2004 р. ТВО «Харківкомунпромвод» передано у комунальну власність територіальної громади м. Харкова.

28 жовтня 2004 р. Створено Комунальне підприємство «Виробничо-технологічне підприємство «Вода».

У 2004 р. на підприємстві вперше в Україні акредитована і введена в експлуатацію нова центральна лабораторія санітарно-епідеміологічного контролю якості води, оснащена на рівні вищих світових стандартів, тим самим створено умови для контролю якості питної води відповідно до сучасних європейських вимог. Її обладнання дозволяє проводити контроль якості природних, питних і мінеральних вод за 126 показниками.

Також до 350-річчя міста вперше серед галузевих підприємств водопровідно-каналізаційного господарства СНД запущений сайт системи «Інтернет-Комун-Інформ», де реалізована значна частина онлайн-сервісів білінгової системи, які надали споживачам широкий спектр абонентських послуг.

Крім того, силами КП «ВТП «Вода» цього року відновлено фонтан-каскад в парку Шевченка.

2005 р. Впроваджено комплексну програму ресурсо- та енергозбереження, що дозволило заощадити 13,3 млн кВт/год. електроенергії; 1,34 млн м³ води, стримати зростання собівартості 1 м³ води на 10,6%.

Вперше в Україні проведена санація 14,8 км магістрального водоводу Кочеток-Харків d=1400 з нанесенням цементно-піщаного покриття.

2006 р. Загальна протяжність водопровідних мереж - 2485 км. Подача води - 715,2 тис. м³ на добу. В системі об'єднання працює понад 110 представників різних професій, в тому числі 3 доктори наук і 11 кандидатів. Розроблено та отримано патенти на 107 винаходів.

26 липня 2006 р. Колектив «Виробничо-технологічного підприємства «Вода» нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток галузі житлово-комунального господарства та забезпечення водопостачання м. Харкова.

1 серпня 2007 р. Відкрито Музей води в сел. Краснопавлівка - до 25-річчя Комплексу водопідготовки «Дніпро».

26 вересня 2007 р. Прийнято постанову Кабінету Міністрів №1168 «Про забезпечення функціонування систем водопостачання м. Харкова та інших населених пунктів Харківської області», спрямовану на підвищення надійності та ефективності функціонування систем водопостачання Харківського регіону на 2007-2020 рр.

2008 р. Під час санації водоводів діаметром d = 1000-1200 мм застосована безтраншейна технологія з використанням полімерних композитних матеріалів.

2009 р. Загальна протяжність водопровідних мереж - 2,57 тис. км. Подача води - 235 млн м³/рік.

Водовідведення

1880-1912 рр. - Період розробки проекту харківської каналізації, і початок будівельних робіт.

1914 р. - Пуск першого комплексу очисних споруд Головною біостанції потужністю 8 тис. м³/добу. Протяжність мереж каналізації складає всього 48 км.

У 30-і роки нарощуються потужності споруд міської каналізації. Відкриваються великі насосні станції, вперше в СРСР введено в експлуатацію метод біологічного очищення стічних вод в аеротенках.

Велика Вітчизняна війна завдала величезної шкоди міській каналізації. Були виведені з ладу практично всі її споруди.

За період з 1943 по 1950 рр. були повністю відновлені діючі до війни споруди каналізації.

Післявоєнне бурхливе зростання міста і особливо його промислового потенціалу, приріст потужностей водопроводу і розширення житлово-комунального будівництва вимагали прийняття термінових заходів з розвитку каналізації.

У 60-і роки протяжність мереж, в порівнянні з 1914 р., зросла в 10 разів і в 1966 р. склала 445 км. Введені в експлуатацію споруди біологічної очистки на Безлюдівській станції. Загальна пропускна спроможність очисних споруд склала 250 тис. м³/добу.

70-і роки. Розширення Безлюдівської біологічної станції очистки: введення в експлуатацію комплексу споруд, початок експлуатації колекторів глибокого закладення. Головною подією цього періоду став пуск в 1974 р. ГКНС.

1976 р. - введено в експлуатацію комплекс споруд, що дозволив розширити Безлюдівську станцію аерації і довести її загальну продуктивність до 300 тис. м³/добу стоків.

Продовження

У 80-і роки потужності споруд каналізації по протяжності мереж колекторів значно виросли і склали 1200 км. Перекачуюча здатність насосних станцій в цей період досягла 850 тис. м³/добу.

1 серпня 1994 р. загальна потужність «Диканівського» і «Безлюдівського» комплексів очисних споруд зросла до 1 млн м³/добу стоків (КБОД - 700, КБОБ - 300 тис. м³/добу).

червень 1995 р. - Аварія на ГКНС Диканівських очисних споруд. Аварія показала, наскільки багато галузей і сфер життя залежить від справно працюючою каналізації, і послужила стимулом до розвитку підприємства, удосконаленню технологічних процесів каналізування, впровадженню у виробництво нових матеріалів і устаткування.

З 1995 р. підприємство стає багатогалузевим.

У 90-і, відповідно до рішень Харківської міської ради, в структурі «Харківкомуночиствод» були створені Комплекс водозниження і зливової каналізації, Комплекс з вивезення побутових відходів, Комплекс «Спецшахтотонельрембуд - Гідроспоруди».

У 1995 р. було створено унікальний по оснащенню спеціалізований мобільний підрозділ - ділянка по локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій на об'єктах водовідведення.

1996 р. - Створено лабораторію телевізійного контролю, основною перевагою якої є можливість проведення внутрішнього огляду мереж без їх розриття, що дозволяє попереджувати можливі аварії, своєчасно проводити ремонтно-відновлювальні роботи і накопичувати необхідний банк даних.

1997 р. - Введення в експлуатацію комплексу споруд потужністю 100 тис. м³/добу очищення на Комплексі біологічного очищення «Диканівський». Внаслідок чого загальна потужність комплексу склала 800 тис. м³/добу стоків.

1999-2001 рр. - Період створення та впровадження комплексної технології реконструкції шахт і санації труб на діючих каналізаційних тунельних колекторах глибокого закладення, із застосуванням поліетиленових листів з анкерними ребрами, керамічних плит та ін., для захисту підземних комунікацій від газової та біогенної корозії.

2001 р.  КП КГ «Харківкомуночиствод» першим в комунальному господарстві України здійснило установку теплового насоса на об'єкти системи водовідведення, використавши в якості джерела низькопотенційного тепла каналізаційні стоки.

З 2001 по 2003 рр. добросовісні платники за послуги водовідведення щорічно мали можливість взяти участь у розіграші призів.

З 2004 р. підприємство щороку стає лідером національного рейтингу за основним видом діяльності. Можна назвати ряд резонансних подій і великих досягнень даного року:

  • затверджено Програму реформування і розвитку КП КГ «Харківкомуночиствод» на 2004-2010 рр.;
  • фахівці КП КГ «Харківкомуночиствод» спільно з ученими ХДТУБА виконали роботу «Створення та впровадження ефективних технологій підвищення експлуатаційного ресурсу інженерних мереж життєзабезпечення», яка була відзначена Державною премією України в галузі науки і техніки. У цій науковій праці були розроблені технології санації труб, які уже одержали практичне розповсюдження у багатьох містах СНД;
  • проводяться заходи щодо створення геоінформаційної системи;
  • створено новий підрозділ - Комплекс спецмашин і механізмів. Автопарк підприємства нараховує більше 200 одиниць автотранспорту;
  • підприємство удостоєне найпрестижнішої в Європі нагороди - «Сертифікату якості EMRC», «За відповідність якості послуг світовим стандартам»;
  • введено в експлуатацію новий адміністративний корпус підприємства.

2005 р. - Введено в експлуатацію єдиний в комунальному господарстві України цех механічного зневоднення осаду на КБО «Безлюдівський» з потужністю обробки 3 тис. м³/добу і 4,2 ​​га мулових майданчиків на штучній основі, з системою вертикального і горизонтального дренажу та ін. Весь цей комплекс заходів дозволив істотно знизити негативний вплив мулових майданчиків на стан басейну р. Сіверський Донець і навколишнього природного середовища, а також вирішити проблему обробки осаду стічних вод і вивільнити 100 га земельних площ, зайнятих під обробку осаду.

Крім того, за даний рік були проведені роботи по будівництву Баварського колектора протяжністю 5 км з діаметром сталевих труб 900 мм.

З 2006 р. на підприємстві активно проводяться заходи по роботі з громадськістю.

Створена і успішно працює «гаряча» телефонна лінія. «Сall-центр» - єдиний підрозділ такого роду в комунальному господарстві України. Обладнаний центр за останнім словом техніки. За допомогою багатоканальних номерів 707-57-57 та 757-82-80 (цілодобово), підприємство спростило до мінімуму зв'язок з абонентами, відповідаючи на запитання і в самий короткий термін реагуючи на дзвінки абонентів.

2005-2006 р. - В акції «Грають дорослі - виграють діти» взяли участь учні 128 шкіл міста.

2007 р. - Затверджено Концепцію розвитку системи водовідведення м. Харкова. Також на КП «Харківкомуночиствод» покладені зобов'язання з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водовідведення близько семи тисяч муніципальних будинків.

Цим же роком датується прийняття підприємством на баланс Загороднього закладу оздоровлення та відпочинку «Ромашка», яке щорічно визнається кращим дитячим закладом Харкова та Харківської області в організації культурно-масової та виховної роботи.

2008 р. - Впроваджена автоматизована система контролю та обліку енергоносіїв.

Вгору