1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Історія водовідведення

Історія Харківської каналізації починається з 1914 року, коли був запущений перший комплекс очисних споруд Головною біостанції, його потужність склала 8 тис. м³/добу, а протяжність мереж - всього 48 км. Однак перші проекти та передпроектні вишукування по будівництву проводилися з 1880 року.

У 30-і роки каналізаційне будівництво набирає потужності: відкриваються великі насосні станції, застосовуються нові методи біологічного очищення стічних вод. Однак Велика Вітчизняна війна знищує практично все, що було побудовано - споруди каналізації зруйновані. Відновлювальний період зайняв не багато не мало - 7 років (з 1943 по 1950 рр.) Сучасні реалії життя, розвиток промисловості, водопостачання, всіх галузей житлово-комунального господарства, вимагали не просто відновлення, а вдосконалення і розширення.

Тому в 60-і роки протяжність мереж каналізації, порівняно з 1914 р., збільшується в 10 разів, і в 1966 р. становить 445 км. Введені в експлуатацію споруди біологічної очистки на Безлюдівській станції. Загальна пропускна спроможність очисних споруд складає 250 тис.м³/добу.

У 70-і роки розширюються існуючі об'єкти і будуються нові, з'являються колектора глибокого закладення.

Грандіозною подією цього періоду, безперечно, є пуск в 1974 р. Головної каналізаційної насосної станції (ГКНС), з проектною потужністю перекачування стоків 1,4 млн тис. м³/добу. Ця споруда справедливо вважається найпотужнішою на Україні і другою в Європі.

У 1976 році вводиться в дію комплекс споруд, що дозволив розширити Безлюдівську станцію аерації і довести її загальну продуктивність до 300 тис. м³ стоків на добу.

У 80-і роки потужності споруд каналізації продовжують рости, їх протяжність становить вже 1200 км.

Перекачуюча здатність насосних станцій в цей період досягла 850 тис. м³/добу.

1 серпня 1994 р. загальна потужність «Диканівського» і «Безлюдівського» комплексів очисних споруд зросла до 1 млн. м³ стоків на добу (КБОД - 700 тис., КБОБ - 300 тис.м³/добу).

А в червні 1995 року на ГКНС, Диканівських очисних спорудах, трапилася потужна аварія (сильний злива, яка тривала 3 години, вивела з ладу споруди, в результаті місто залишилося без каналізації, а значить, і без води).

Ця подія дала черговий поштовх до розвитку технологічних процесів каналізування, впровадження у виробництво нових матеріалів і устаткування.

Так, наприклад, в 1995 р. було створено унікальний по оснащенню спеціалізований мобільний підрозділ - ділянка по локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій на об'єктах водовідведення; в 1996 р. – створена лабораторія телевізійного контролю, основною перевагою якої є можливість проведення внутрішнього огляду мереж без їх розриття, що дозволяє попереджати можливі аварії, своєчасно проводити ремонтно-відновлювальні роботи і накопичувати необхідний банк даних.

Вгору