1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Джерела водопостачання

Источники водоснабжения Харькова Харківський водопровід був введений в експлуатацію в 1881 році бельгійською компанією «Рейс і Діль». У 1902 році Міська Дума викупила водопровід із приватних рук, і він досі перебуває у власності міста. Експлуатує Харківський водопровід КП «Харківводоканал».

Для водопостачання м. Харкова та інших населених пунктів Харківської області використовуються три незалежні джерела водопостачання, два з яких знаходяться на значній відстані від м. Харкова:

За рахунок цих трьох джерел підприємство вирішує завдання цілодобового і безперебійного водопостачання населених пунктів. Технологічна схема подачі води організована таким чином, що водопостачання споживачів, які проживають в області, здійснюється безпосередньо від магістральних водоводів, що йдуть на м. Харків. Решта ж - отримують послугу через систему подачі та розподілу води у м. Харкові.

КП «Харківводоканал» являє собою єдиний технологічний виробничо-господарський комплекс водопровідних споруд із виробництва, транспортування, розподілу та реалізації води споживачам системи групового водопостачання м. Харкова та Харківської області.

Цей комплекс складається з технологічних об'єктів, споруд і розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом забору, водопідготовки, контролем якості, транспортування і подачі питної води. При цьому якість води забезпечується системою регулювання технологічних режимів від водозабірних споруд першого підйому до споживачів.

Процесами очистки, знезараження та транспортування води: від видобутку і її подачі споживачам (як у нормальних умовах водопостачання, так і на випадок надзвичайних ситуацій, включаючи мобілізаційні об'єкти цивільної оборони) керує єдиний диспетчерсько-технологічний центр.

Загальна середньодобова подача питної води за 2015 рік в систему КП «Харківводоканал» склала 558,8 тис. м³, з них на м. Харків 526,6 тис. м³ (94,2%).

Загальна середньодобова подача питної води за 2021 рік в систему КП «Харківводоканал» склала 457,4 тис. м³, з них на м. Харків 424,6 тис. м³.

Головним серед вищевказаних джерел водопостачання є Печенізьке водосховище, вода якого є найкращою в регіоні за гідробіологічними сольовим складом. Вона очищається на Комплексі водопідготовки «Донець» і подається по п'яти магістральним водоводам діаметром 900-1600 мм загальною довжиною 161,2 км. Частка в загальній подачі питної води становить 440,7 тис. м³/добу, або 75,4%.

Уникальный водозабор островного типа КВ «Днепр» (1 подъем) Другим незалежним джерелом водопостачання в м. Харкові і основним для міст Лозова, Первомайський та інших населених пунктів є Краснопавлівське водосховище, в яке з каналу «Дніпро-Донбас» надходить сульфатна вода з Дніпродзержинського водосховища. Очищення води відбувається на Комплексі водопідготовки «Дніпро», вода подається в м. Харків за двома ниткам магістральних водоводів діаметром 1200-1400 мм загальною довжиною 261,1 км і в м. Лозова за двома водоводами діаметром 700-1000 мм загальною протяжністю 65,4 км. Частка в загальній подачі питної води становить 134,09 тис. м³/добу, або 22,9%.

Третім незалежним джерелом водопостачання м. Харкова є артезіанські свердловини. На сьогодні їх внесок у систему міського водопостачання становить тільки 9,7 тис. м³ або 1,7%.

Краснопавловское водохранилище Управління артезіанського водопроводу і насосних станцій здійснює підйом артезіанської води з підземних джерел (глибиною від 80 до 800 метрів) і є складовою частиною системи подачі та розподілу води у м. Харкові.

Підприємство має одну з найбільш розвинених систем водопостачання в Україні. Загальна довжина водоводів і водопровідних мереж (з урахуванням КВ «Донець» і КВ «Дніпро»), становить 2669,7 км, у тому числі 802,7 км магістральних водоводів. Тільки по м. Харкову експлуатується 314,5 км водоводів і 1867,0 км водопровідних мереж.

Вгору