1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Міські очисні споруди водовідведення №2

Поступление стоков на КБО Міські очисні споруди водовідведення №2 (Безлюдівські очисні споруди) є одним з підрозділів Комплексу «Харківводовідведення». Основним виробничим завданням комплексу є прийом і повна біологічна очистка стічних вод, які надходять від населення і виробничих підприємств (Індустріального, Немишлянського, Слобідського, Основ'янського районів міста, Харківського району Харківської області, обробка осадів стічних вод від МОСВ №1 і МОСВ №2).

Проектна пропускна спроможність споруд 300 тис. м³/доб.

Первичные отстойники Історія очисних споруд Харкова починається з 1933 року. Перші споруди були розраховані на 5 тис м³/доб. Це були поля фільтрації і поля зрошення.

У 1935 році на очисних спорудах було вперше в Україні застосовано метод біологічного очищення на біофільтрах з реактивними зрошувачами. Було побудовано два біофільтра пропускною спроможністю 7,5 тис м³/доб. з первинними і вторинними горизонтальними відстійниками.

Вторичные отстойники У післявоєнний період, в зв'язку з ростом міста, очисні споруди не в змозі були забезпечити очистку всіх вступників стоків, і до 1964 року на Безлюдівці було побудовано блок очисних споруд біологічного очищення з гратами і з дробарками, пісколовками, первинними відстійниками, радіальними біофільтрами з реактивними зрошувачами, горизонтальними вторинними відстійниками. Потужність станції становила 65 тис м³/доб.

Всі ці споруди були здатні прийняти і очистити лише 80% стоків, що надходять до станції. Решта скидалися без очищення. І в цьому ж році було розпочато будівництво нового комплексу споруд з штучно-біологічним очищенням, потужністю 100 тис м³/доб.

Аэротенки До складу нових споруд увійшли: будівля з механізованими гратами і дробарками, пісколовки, первинні радіальні відстійники Д=28 м (4 шт.) з механізованим згрібання осаду і самопливних його видаленням, аеротенки (3 секції), вторинні радіальні відстійники Д=28 м (4 шт.) з мулокачальним обладнанням для видалення активного мулу, мулоущільнювачі Д=28 м (2 шт.), мулові ставки, цех по знезараженню очищених стоків та інші виробничі будівлі допоміжного призначення.

У 1975 році з роботи були виведені первинні горизонтальні відстійники і високонавантажувані біофільтри. Комплекс споруд загальною продуктивністю 300 тис. м³/доб. було завершено в 1976 році.

Иловые площадки В даний час до складу споруд, призначених для очищення стоків, входять: механічні смітєзбірні пристрої, пісколовки, первинні радіальні відстійники, аеротенки-витискувачі, вторинні радіальні відстійники, цех по знезараженню очищених стоків. Очищені стоки скидаються в р. Уди з концентраціями по зважених речовинах до 15 мг/л, БСК5 до 15 мг/л.

На комплексі експлуатуються мулові майданчики з природною основою і з бетонною основою. Майданчики з бетонною основою оснащені горизонтально-вертикальним дренажем, де обробляється фугат після механічного зневоднення осаду.

Цех по обезвоживанию осадка На МОСВ №2 вперше в Україні введено в експлуатацію цех механічного зневоднення осаду, де зневоднюється осад стічних вод з двох комплексів біологічного очищення. В ході реконструкції в 2004 році в цеху встановлено 4 центрифуги вітчизняного виробництва продуктивністю до 1100 м³ осаду на добу і 3 декантери фірми «Вестфалія сепаратор», продуктивністю 3000 м³ осаду на добу. Після зневоднення на центрифугах осад має вологість 70-80%, обсяг осаду при цьому зменшується в 8-9 разів.

Починаючи з 1995 року, роботи з реконструкції та удосконалення цеху механічного зневоднення, обробки і сушки осаду переросли в інвестиційний екологічний проект, реалізація якого дозволить скоротити кількість мулових площ зі 126 до 30 га і істотно поліпшить екологічну обстановку в регіоні.

Міські очисні споруди водовідведення №2 забезпечують прийом і очищення стічних вод в цілодобовому режимі від всіх категорій споживачів м. Харкова.

Начальник Панін Олексій Анатолійович, тел. 786-70-21.

Вгору