1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Управління артезіанського водопроводу і насосних станцій

Насосная станция 25а Історія Управління артезіанського водопроводу і насосних станцій (УАВіНС) нерозривно пов'язана з історією Харківського водопроводу, і почалася вона 17 липня 1881 року, з моменту введення в експлуатацію насосної станції №1 по вулиці Конторській з використанням джерельної води Карповських і Богомолівських джерел.

Води не вистачало, і водопровідне суспільство вирішило використовувати підземні води. Перша артезіанська свердловина була пробурена в березня 1889 глибиною 636,88 м з дебітом 535 м³/добу. До початку століття загальна продуктивність артезіанських джерел становила близько 10 000 м³/добу.

У зв'язку з інтенсивним будівництвом міста Харкова та зростанням його населення постійно бурились нові свердловини і будувалися насосні станції з необхідними спорудами. Так, до кінця 30-х років минулого століття загальна подача води з свердловин вже була близька до 120 000 м³/добу.

В цей же час, з розвитком промисловості місто вже потребувало додаткового джерела питної води, в якості якого була обрана річка Сіверський Донець. І в 1938 році була побудована Кочетоцька водопровідна станція - нині це споруди Комплексу водопідготовки «Донець». З 1984 р. з каналу Дніпро - Донбас в Харків подається і дніпровська вода - в даний час це споруди Комплексу водопідготовки «Дніпро».

Всю воду, що надходить від комплексів водопідготовки у Харкові, беруть на себе споруди УАВіНС. Основним завданням УАВіНС є дотримання заданих режимів (вихідних параметрів) насосної станції і РЧВ, безперебійна і надійна експлуатація обладнання, енергоефективне його використання.

На сьогоднішній день УАВіНС експлуатуються:

 • 3 насосних станції ІІ підйомів (артезіанські станції);
 • 11 свердловин;
 • 12 насосних станцій ІІІ-ІV підйомів;
 • 2 майданчики міських резервуарів чистої води «Лосево» і «Лідне»;
 • 130 підвищувальних насосних станцій, що працюють на окремі групи висотних будинків.

Артезіанські станції подають воду з підземних водоносних горизонтів (крейдяного - 70-120 м і нижнемелового - 600-780 м). За допомогою насосних станцій ІІІ-ІV підйомів і підвищувальних насосних станцій УАВіНС забезпечує подачу води споживачам.

До складу Управління АВіНС входять:

 • дільниця з обслуговування технологічного обладнання;
 • дільниця з обслуговування електрообладнання;
 • дільниця з обслуговування підвищувальних насосних станцій;
 • дільниця з обслуговування споруд системи водопостачання сел. П'ятихатки;
 • дільниця з обслуговування споруд системи водопостачання сел. Кулиничі;
 • дільниця з обслуговування будівель і споруд.

Для регулювання подачі води УАВіНС експлуатує 25 резервуарів чистої води загальним обсягом 330,0 тис. м³.

КАВиНС На насосних станціях І - ІV підйомів встановлений 101 насосний агрегат, з яких 12 одиниць - заглибні електронасоси; 272 насоса встановлені на підвищувальних насосних станціях. Обсяг води, що перекачується спорудами УАВіНС складає понад 420,0 тис. м³ на добу, на що необхідно близько 115,0 тис. КВт*год електроенергії.

Знезараження води на об'єктах УАВіНС проводиться за допомогою хлору.

Фахівцями Управління проводиться обслуговування 37,6 км трубопроводів і 141 км кабельних і повітряних ліній електроживлення.

Складність схем і режимів роботи технологічного і електротехнічного обладнання вимагають високої кваліфікації обслуговуючого і ремонтного персоналу, постійного зростання професіоналізму інженерно-технічних працівників УАВіНС. Цілодобову безперебійну роботу споруд УАВіНС забезпечують 448 професійних співробітників комплексу, у складі якого 66 осіб інженерно-технічний складу і 386 чоловік робітників.

Економія енергоресурсів - один їх основних критеріїв при виборі режиму роботи споруд. Для реалізації цього завдання на насосних станціях УАВіНС встановлені пристрої регулювання частоти обертання електродвигуна (всього 49 шт. потужністю від 2 кВт до 1300 кВт), що дозволяє знизити споживання електроенергії на перекачувальних насосних станціях до 15% і до 60% - на підвищувальних насосних станціях, а також продовжити термін служби обладнання.

Директор Черняєв Олександр Анатолійович, тел. 712-12-91 (приймальня)

Вгору