1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Неля Каневська: молюся, щоб завжди був мир

Неля Каневська Сьогодні в Україні відзначається День пам'яті і примирення, а завтра святкується День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Гідно зустріне їх і учасник бойових дій, житель блокадного Ленінграда Неля Каневська, яка близько 15 років пропрацювала начальником адміністративно-господарського відділу КП «Харківводоканал».

Неля Каневська народилася в 1937 році в Ленінграді. Батько, Аркадій Борисович, працював майстром на заводі, пройшов Фінську війну, а мати, Марія Йосипівна, трудилась вихователем в дитячому саду. З Ленінграда до Харкова сім'я Каневських переїхала в 1948 році. Неля продовжила навчання в школі, а її мама влаштувалася на роботу. Після закінчення школи Неля Аркадіївна знову вирішила повернутися до Ленінграда і вступила в інженерно-економічний інститут, закінчила його і отримала направлення в Саранськ на одне з підприємств. Але по приїзду виявилося, що молодого фахівця, ніхто не чекав. Тому Неля Каневська повернулася до Харкова і влаштувалася інженером-технологом в технічне бюро підприємства з випуску швейних машин. Згодом працювала на заводі Малишева. Але через велику зайнятість на роботі, на сім'ю майже не залишалося часу, і Неля Аркадіївна перейшла працювати завідуючою по господарській частині в Харківський обласний Будинок художньої самодіяльності профспілок.

Неля Каневська За словами Нелі Каневської, в 1991 році для обласного Будинку художньої самодіяльності настали важкі часи. Будівля перебувала на балансі в обласній профспілковій організації і її керівництво сказало, що грошей на його утримання немає і не передбачається. І тут сталося, без перебільшення, справжнє диво - Будинок художньої самодіяльності профспілок був прийнятий на баланс комунального підприємства «Виробничо-технологічне підприємство «Вода».

- Нелю Аркадіївно, і хто був ініціатором цієї доброї справи?

Неля Каневська - Генеральний директор КП «Виробничо-технологічне підприємство «Вода» Валерій Петросов. При нашій першій зустрічі Валерій Альбертович відразу ж запропонував мені і працівникам господарського відділу оформлятися на підприємство в тих же посадах, на яких ми перебували в обласному будинку художньої самодіяльності. Але оклади нам запропонували вище, ніж раніше. А потім ми довго з ним розмовляли про майбутні перспективи та життя. Валерій Петросов розпитував про воєнні роки, про Ленінград і мою сім'ю. Він також бував в місті на Неві, який йому дуже подобався.

- Почалися трудові будні на новому для Вас підприємстві. Чи не виникали труднощі?

Неля Каневська - Ні в якому разі. Незабаром до нас перевели співробітників районних абонентських служб і життя закипіло з новою силою. Ми підтримували будівлю в чистоті і порядку, продовжували займатися зміцненням матеріально-технічної бази, робили необхідні ремонти. Словом, робили все від нас залежне.

Неля Каневська Звичайно, бували випадки, коли в силу якихось причин справа не порушувався з місця. І тоді мені на допомогу приходила візитка Валерія Петросова. Я з ним зв'язувалася і протягом декількох годин виробничі питання вирішувалися. Ще додам і те, що Валерій Альбертович був дійсно видатним керівником. Він завжди знаходив вихід із, здавалося б, безвихідної ситуації. Тому і колектив був за ним як за кам'яною стіною. Але все частіше про себе нагадували роки, і я стала замислюватися про вихід на заслужений відпочинок...

Неля Каневська ...Неля Аркадіївна не любить згадувати і розповідати про ті далекі і важкі дні блокадного Ленінграда. Виняток вона зробила лише один раз тільки для своєї доньки Ади і тільки напередодні цього великого свята. При цьому вона примовляла: «не дай Бог нікому пережити те, що пережили ленінградці в ті суворі дні. Це ніколи не повинно повторитися, ніколи і ніде». І тоді в її пам'яті знову і знову виник блокадний Ленінград, нескінченні бомбардування, голод і холод, загиблі люди на засніжених вулицях міста. Все це вона пережила в п'ятирічному віці, все бачила на власні очі, і ця біль назавжди закарбувалася в її серці.

- Нелю Аркадіївно, добре пам'ятаєте початок війни?

- Безумовно. У батьків якраз була відпустка, і ми його проводили в Будинку відпочинку в місті Теріокі. І ось вранці, 22 червня, до відпочиваючих прийшов представник місцевої сільради і сказав, що почалася війна. Тому всім треба терміново їхати, так як через дві години тут буде німецький десант і всіх розстріляють. Незабаром дорослі знайшли вантажну машину, і ми поїхали в Ленінград.

Неля Каневська У перші дні в місті було спокійно, багато хто думав, що ця війна не надовго, а тому ніякої паніки не спостерігалося. А ось до кінця літа ситуація значно погіршилася і на початку вересня стало зрозуміло, що уникнути блокади Ленінграда не вдасться. На жаль, так воно і сталося. Поступово через численні бомбардування місто почало перетворюватися на руїни. Ми переїхали з центру до брата батька і разом з ленінградцями продовжували стійко переносити тяготи  блокади. Батько, і його брат працювали на заводах, приносили пайки, які з кожним днем ​​ставали все «легше» і ми якось виживали. Але найстрашніше було попереду, коли настали холоди.

- І як Вам вдалося пережити зиму?

- Знаєте, у людей, напевно, був якийсь особливий, незломлений ворогом дух - вони до останнього боролися за життя. Постійні бомбардування, страшний голод і холод, напевно, гартували нас і робили сильними. А ще в квартирах не було електрики, водопостачання, але головне, що люди не втрачали віру. Ось так наша сім'я і пережила ті страшні дні. Незабаром батько і вирішив евакуювати нас з матір'ю в безпечне місце. Якось зумів домовитися і ми стали готуватися до від'їзду, хоча і брати з собою крім якихось документів не було чого.

- Нелю Аркадіївно, покинули місто без пригод?

Неля Каневська - В принципі, так, хоча було дуже страшно, особливо коли вночі на машині переїжджали дорогу життя через Ладогу. Нацисти постійно «прощупували» прожекторами можливі транспортні пересування і в разі виявлення машин йшов вогонь до повного знищення. Нам пощастило.

Але, як, не дивно, мені часто згадується історія в поїзді. А справа була так: батьки ще до війни подарували мені ляльку, яку я назвала «Негреня». І ось з нею ми були, як то кажуть, не розлий вода, і я звичайно ж забрала її з собою. Але моя улюблена лялька вже дуже сподобалася провідниці поїзда, яка почала виманювати її для своєї маленької донечки. Звичайно, я не хотіла розлучатися з лялькою, але мама сказала - віддай ...

Загалом, приїхали ми на Північний Кавказ і нас дуже доброзичливо зустріли місцеві жителі. Вдосталь нагодували, надали медичну допомогу, надали житло. Люди почали потихеньку відходити від пережитого в Ленінграді, але окупанти розпочали наступ на Північний Кавказ. Нас знову евакуювали, на цей раз, на Близький Схід країни. По приїзду в Казахстан мама відразу почала пошуки своїх батьків, яких евакуювали на початку війни з Харкова в село Курам, Алма-Атинської області. І незабаром ми з ними зустрілися, і життя пішло своєю чергою, але кожен день все із завмиранням серця чекали по радіо хороших новин із фронту. І коли наші війська прорвали блокаду навколо Ленінграда, то радості не було меж.

- І яке було перше бажання?

- Швидше повернутися додому. Але коли вже з мамою збиралися в дорогу до нас прийшла страшна звістка - загинув батько. На заводі він займався тим, що гасив запальні бомби на даху і знешкоджував скинуті фашистами фугаси. Одного разу під час чергового нальоту він, рятуючи завод від пожежі, загинув. Згодом дізналися і про те, що сестра батька, Поліна Борисівна, добровольцем пішла на фронт сапером. Якось її підрозділ зіткнулося з міною з дуже складним механізмом. Ніхто не наважився її знешкодити. А ось тітка зголосилася це зробити, але невдало. Прогримів вибух, і їй відірвало півруки. Після госпіталю була демобілізована і повернулася в Ленінград.

Неля Каневська - Нелю Аркадіївно, розкажіть, де і як Ви зустріли звістку про Перемогу?

- Незабаром після загибелі батька, ми з матір'ю повернулися в місто на Неві. Наша квартира була зайнята новими мешканцями, а тому нам знову довелося тулитися у дядька. Мама влаштувалася працювати на завод, і їй виділили маленьку кімнатку в гуртожитку. Вранці 9 травня всі мешканці гуртожитку вибігли на вулицю почали обійматися, цілуватися і плакати. Так ми зустріли Перемогу. І це воістину було свято зі сльозами на очах.

- Скажіть, Нелю Аркадіївно, а як часто Ви навідувалися до Ленінграда?

- Коли дозволяло здоров'я, я практично щороку відвідувала це місто. Ходила по вулицях, згадувала важкі блокадні дні, батька, який загинув, захищаючи Ленінград. Але це все в минулому. Тепер в цьому місті кипить життя, практично ніщо не нагадує про минулі суворі часи. Я вдивляюся в обличчя молоді і молюся про те, щоб вони ніколи не пережили того, що пережили ми, люди старшого покоління.

Інтерв'ю провів Ігор Тесло

Вгору